Jak samemu przegrać VHS, Video8/Hi8 na DVD - Digital - Przegrywanie kaset VHS na DVD - Wrocław i cały kraj

Idź do spisu treści

Menu główne:

Jak samemu przegrać VHS, Video8/Hi8 na DVD

Jak samemu przegrać kasety VHS na płyty DVD, BLU - RAY, CD?

W tym dziale opiszemy to w kilku krokach:

1. Będziemy potrzebowali komputer, który posiada możliwość nagrywania płyt CD, DVD bądź BLU - RAY
2. Oprogramowanie do nagrania płyty i zakodowania materiału na odpowiedni format, zazwyczaj jest to MPEG - 2. Do kodowania materiału przyda się dość szybki komputer przynajmniej z procesorem 2-rdzeniowym.
3. Urządzenie do zgrywania video z odbiorników analogowych tzw. Video Grabber, katrę telewizyjną lub kartę graficzna z gniazdem VIVO. Video Grabbera najbardziej podstawowy można zakupić na allego w cenie od 40zł z przesyłką, np.

I.
EASYCAP CAP
Jest to urządzenie zewnętrzne, które podłączamy do portu USB minimum w wersji 2.0, gdyż w wolniejszym będzie problem z uzyskaniem pełnej ilości klatek przy zgrywaniu materiału. Posiada wejście NTSC, PAL (gniazdo composite video, s-video) oraz audio stereo 2x RCA-chinch. Obsługiwane rozdzielczości: NTSC 720x480 - 30fps, PAL 720x576 - 25fps. Do urządzenia w wersji BOX są dostarczone sterowniki na płycie. Darmowe oprogramowanie do przechwytywania obrazu możemy ściągnąć z internetu np. VirtualDUB

Zalety:
- niski koszt urządzenia
- łątwość instalacji (port USB)
- polecamy do przechwytywania obrazu z minitoringu

Wady:
- duża ilość podróbek na allegro

-
niska jakość obrazu i dźwięku
- brak oprogramowania
- przed zakupem tego urządzenia warto zaciągnąć opini na różnych forach inncyh użytkowników, którzy dali się na nie naciągnąć

urządzenie do zgrywania VHS na DVD

II. MEDION Produkt Koncernu LENOVO MD 86364
Koszt urządzenia około 49zł. Podczas testów na dołączonych sterownikach i oprograowaniu PowerDirector (większość funkcji nie dostępna) zmodyfikowanego na potrzeby urządzenia występował problem -  ,, Film chroniony prawami autorskimi - nagrywanie zabronione". Komunikat nie wyskakuje od razu, czasami dopiero np. po 25 min, czasami po 40 itd. Im niższej jakości kasety tym problem się nasilał. Pomimo, że próbowałem zgrywać kasety nagrane prywatną kamerą. Przeszukałem internet i niestety problem z tym urządzeniem mają wszyscy. Zmiana oprogramowania na Total Media 3,5 nic nie pomogła, komunikat wyskakiwał, może troche w innej postaci. Podmiana sterowników również nie pomogła. Sprzedawca z allego odsyła do producena Medion. Po telefonie na infolinie Medion dowiadujemy się, że urządzenie nie było wprowadzone na polski rynek i dlatego nie będą udzielać wsparcia technicznego. Dodatkowo dowiedziałem się, że 5 lat temu było sprzedawane w niemieckich marketach ALDI i część z nich posiadało taką wadę fabryczną i została wycofana. W jaki sposób urządzenie trafiło na polski rynek... tego nie wie nikt. Z racji tego problemu nie będę się więcej o nim rozpisywał. Zaobserwowałem też, że obraz np. z konsoli do gier przechwytuje bez tego problemu, prawdopodobnie probelm tkwi w zakłuceniach jakie mają kasety VHS i błędnej interpretacji urządzenia.

Zalety:
- niski koszt urządzenia
- łątwość instalacji
- dołączone oprogramowanie
- sprawdza się podczas przechwytywania obraz np. z konsoli do gier w niskich rozdzielczościach

Wady:
- praktycznie brak możlowości przechwytywania obrazu VHS np. z magnetowidu, video itd
- słaba jakość obrazu

Urządzenie do przechwytywanie obrazu analogowego

III. Not Only TV USB LV5EDLX Video GRABBER
     
Video Grabber REFLECTA
     
MEDIA-TECH VIDEO GRABBER MT4169
     
Grabber Mac/PC LogiLink

Te cztery urządzenia ( a zapewne jest ich o wiele więcej ) posiadają ten sam konwenter video i audio wykrywany w programach do przechwytywania jako ,,OEM". Zazwyczaj dołączone oprogramowanie to hoestech vhs to dvd 2.0 SE. Przechwytując obraz tym prostym programem nie posiadamy żadnych dodatkowych możliwości oprócz docięcia filmu. Program sam dzieli film z kasety na pliki poniżej 4 GB, zapewne po to, zeby zmieściły się na płytę DVD oraz była możliwosć korzystania z tego programu na starszych komputerach, które mają format plików FAT 32 co się wiaże z maksymalną obsługiwaną wielkością pliku nie przekraczającą około 4 GB. Niestety oprogramowanie honestech nawet w nowszych i pełnych wersjach np. VHS to DVD 4.0 przechwytuje obraz progresywnie, czyli w locie usuwa przeplot. Wadą takie rozwiązania jest słaby obraz na TV, obraz przy ruchach kamery się trzęsie i nie jest idealnie płynny. Jeżeli chodzi o oglądanie filmów na komputerze, to nowe kodeki np. K-lite spokojnie dają sobie radę z usunięciem przeplotu i wygląda to o niebo lepiej niż obraz przechwycony progresywnie. Po zmianie  oprogramowania np. na PowerDirector obraz przechwytuje się z przeplotem, jednak jest błędnie zapisana flaga. Zapisuje obraz w trybie przeplotu Bottom fieled first a oznacza flagę na Top fieled firt i niestety obraz się trzęsie. Można by pominąc ten problem stosując oprogramowanie Unload Video Studio, jednak w tych grabberach oprogramowanie nie rozpoznaje karty dźwiękowej i możemy przechwycić jedynie obraz. W VirtualDUB można wszystko ręcznie ustawić i problemy nie występują.

Zalety:
- niski koszt urządzenia


Wady:
- z powodu przechwytywanie w trybie progresywnym urzązenie nie nadaję się do zastosowań związanych z VHS
- słaba jakość obrazu
- nie zastosował bym tych urządzeń nawet do przechwytywania obrazu z konsol do gier

Urządzenie do przechwytywania obrazu analogowego

IV. Przechwytywanie obrazu kartą TV np. Tuner cyfrowo-analogowy Not Only TV HDTV USB Hybrid LV5HD
Koszt takiego urządzenia to około 169zł. Przechwytuje obraz z przeplotem, wygląda to całekiem nieźle podczas przechwytywania obrazu z TV cyfrowej. Podczas przechwytywania VHS d
źwięk był zgrywany sprzętowo i jego jakość poprawiła się w stosunku do Easy Cap znacznie, jednak występował problem z pojawianiem się zielonego ekranu, lub z chwilowym występowaniem szumów zamiast dźwięku. Dzieje się tak dlatego, że urządzenie nie radzi sobie z zintegrowaniem dźwięku z obrazem. Im lepszej jakości odtwarzacz wideo np. sześcio głowicowe tym problem się pogłębiał. Dlatego, że w takich zaawansowanych urządzeniach wideo występują opóźnienia w dźwięku. Jest możliwość pominięcia tego problemu, jednak należało by zgrywać osobno obraz i dźwięk, co wiązało by się jednak ze zdwojeniem długości czasu pracu. Po przedstawnieu problemu producentowi otrzymałem meila, żeby przetłumaczyć to na hiszpański i na tym się skończyło moje doszukiwanie recepty na problem.

Karta TV z możliwością przechwytywania obrazu analogowego
Podłączamy całość chinch'amim lub złączem s-video (jednak w magnetowidach rzadko to złącze występowało) czyli:
- czerwony i biały to złącza audio
- zółty to złącze video
Urządzenie oczywiście wciskamy do portu USB 2.0. Odpalamy odpowiednie oprogramowanie
np. Virtual Dub

Zdecydowanie polecam darmowy i najlepszy program VirtualDUB, możemy go ściągnąć z oficjalnej strony
http://virtualdub.sourceforge.net
- przechodzimy do zakładki file, wybieramy Capture AVI
- ponownie wybieray file i set capture file ( czyli wybieramy nazwę i ścieżkę pliku do jakiego nasz film ma być zapisany)
- wybieramy zakładkę device i na dole widzimy listę urządzen miedyz innymi kamerę zewnętrzną laptopa, wybieramy nasze urządzenie do przechwytywania np. easy cup ( w tym programie może nazywać się inaczej np. OEM)
- w zakładce video możemy wybrać opcję preview, wtedy będzie widać przechwytywaniy obraz w okienku
- następnie także w zakładce video wybieramy opcję compression i wybieramy kodek. Jest to konieczne, bo obraz bez kompresji zajmuje bardzo dużo miejsca
- dobrym kodekiem do wstępnej kompresji jest MJPG, można też zainstalować kodek DIVX
- w zakładce video ustawiamy też format obrazu i rozdzielczość w set custom video format, najlepiej zgrywać kasety w formacie w jakim są nagrane czyli
PAL VHS 360×576 (przybliżona)
lub jeżeli nagranie ma trafić na dvd do stacjonarnego odtwarzacza lepiej zastosować
PAL 720×576. Jeżeli obraz końcowy ma być oglądany na TV najlepiej przechwytywać go z przeplotem, jednak gdy ma być oglądany na komputerze lepiej usunąć przeplot i przechwycić obraz progresywnie.
- w zakładce audio także przechodzimy do opcji compresion i ustawiamy kompresję dźwięku, tu według upodobań. W formacje mpeg 256 kBit/s mozna uzyskać całkiem zadowalający efekt.

- Następnie wciskamy F5, bądź capture i capture video
- Po przechwyceniu obrazu można go w VirtualDUB swobodnie dociać, nałożyć jakiś filtr itd

Aby polepszyć dźwięk i obraz, musimy zainwestować w lepsze urządzenie. Nie testowałem wszystkich urządzeń w cenie do 200zł z allegro, jednak nie polecam Video Grabberów zintegrowanych z tunerem TV.  Można polecić
Terratec Grabster AV 450 MX, jest on w cenie około 450zł, po zastosowaniu korektora TBC jakość dźwięku i obrazu zgranego na dysk komputera jest już zadowalająca. Można też zastosować kabel s-video, aby polepszyć jakość obrazu i dźwięku, jeżeli takie wyjście istnieje w wideo odtwarzaczu.

Zgrywamy materiał analogowy, niestety odbywa się to w trybie 1:1, czyli trwa tyle samo co długość kasety.
Już po chwili zauważamy, że dźwięk podczas nagrywania jest TRAGICZNY.
Dzieje się tak dlatego, że urządzenie Easy Cap do zgrywania dźwięku wykorzystuje mikrofon systemowy.
Obraz niestety też nie jest najwyższej jakości, ewidentnie brakuje nam
zewnętrznego korektora TBC, np. AVT-8710
Sens stosowania regeneratora TBC widać na na filmiku obok! DŹWIĘK NA FILMIKU NIE JEST Z URZĄDZENIA EASY CAP

dekoder TBC

Zalety i wady samodzielnego zgrywania kaset VHS na płyty DVD:

Zalety:

- przy zgrywaniu większej ilości kaset można zaoszczędzić pare PLN
- po zamówienia Video Grabbera firmą kurierską można przegrac cały materiał bez wychodzenia z domu (oczywiście jeżeli posiadamy sprawny odtwarzacz wideo, komputer itd)

Wady:

- słaba jakość obrazu
- słaba jakość dźwięku
- wysokie koszty przy małej ilości kaset
- dużo zmarnowanego czasu
- liczne problemy przy zgrywaniu


W wypadku kiedy chcemy zachować rodzinne wspomnienia lepiej nie pogarszać już i tak nie najlepszej jakości materiału, bo nie ma co ukrywać, że jakość kaset VHS nie jest zbyt wysoka. Zastosowanie Video Grabberów ma sens jedynie do przechwytywania obrazów z gier wideo.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego